Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci nás požádala o vytvoření Turistické známky. Co vy na to, sběratelé, zavzpomínáte na nedávnou historii bydlení lidí z průmyslového podniku, kterým se na Třinecku přezdívalo kovozemědělci?
Dřevěnky na Borku v Třinci jsou součástí projektu: Těšínské Slezsko-společná historie dřeva, železa a lidí. Najdete zde dva přízemní roubené domy z roku 1878 s hospodářským zázemím a zahradou, které jsou zapsány na seznamu kulturních památek. V prvním je expozice, která prezentuje bydlení dělníků Třineckých železáren v období od 20. let 20. století po současnost, kdy v roce 2018 objekt opustili poslední nájemníci. Roubený dvoutraktový dům na zděné podezdívce tvoří čtyři totožné bytové jednotky se samostatným vstupem, z nichž dva jsou opatřené krytou verandou. Každý byt byl samostatnou uzavřenou jednotku s vlastním venkovním příslušenstvím (samostatná kůlna, tzv. šopa z prken se skladem dřeva a uhlí, chlév a suchý záchod). K bytům patřila také zahrádka pro pěstování zeleniny a brambor a chov drobných hospodářských zvířat, sklep pod předsíní a komorou a jedna čtvrtina půdy oddělená od ostatních přepážkou. Druhý dům slouží jako zázemí s recepcí a toaletami pro návštěvníky. Dřevěnky budou přístupné v sezóně (květen – září) o víkendech, jinak po domluvě. Turistická známka by byla také k dispozici v Muzeu třineckých železáren a Města Třince.