Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Jedná se o typický přírodní fenomén krajiny se sopečnou minulostí – vznikl erozí svrchnokřídového pískovcového souvrství a je složen ze dvou částí. Spodní část je odkryta lomem a tvoří ji čedičové sloupce místy až 30 metrů vysoké. V horní části je uložení sloupců vertikální, jejich sklon se směrem dolů zmenšuje až nabývají podoby vějíře.
Tato výjimečná lokalita je známá už z přelomu 19. a 20. století, kdy byly při těžbě čediče odhaleny sloupce neobvyklé délky a dokonalého vyvinutí. Čedičové sloupce dosahovaly mnohdy až šestimetrových rozměrů a byly údajně použity i při stavbě mořských hrází v Nizozemí.
Poprvé byl Zlatý vrch chráněn podle říšskoněmeckého zákona již v roce 1940. Po válce byla těžba čediče obnovena a pokračovalo se s ní až do poloviny 60. let. Chráněnou přírodní památkou se stal až roku 1964. Těžba definitivně ustala až v roce 1973, kdy byla odkryta celá - dnes obdivovaná - stěna z čedičových sloupů.
Varhany na Zlatém vrchu jsou až 2,5 krát delší než na populárnější Panské skále u Kamenického Šenova. Jejich svahy pokrývá řídký bukový les, jehož stáří se odhaduje přibližně na 120 let. V nejbližším okolí se vyskytuje odhadem více než 70 druhů rostlin, z těch chráněných např. bažanka vytrvalá, samorostlík klasnatý nebo mařinka vonná.